You are currently viewing Zakończenie warsztatów wokalno-aktorskich

Zakończenie warsztatów wokalno-aktorskich

W niedzielę 29 sierpnia zakończyliśmy trwające od czerwca warsztaty wokalno – aktorskie „Zagrajmy razem”. W warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie ZAGRAJ przy współudziale Centrum Kultury w Dobrej wzięło udział 16 uczestników. Nie wszyscy regularnie korzystali z zajęć dlatego w finałowym pokazie mogliśmy podziwiać 14 artystów. Ponieważ projekt zakładał integrację międzypokoleniową mieszkańców gminy Dobra w zajęciach uczestniczyła młodzież, dorośli a także panie i panowie po siedemdziesiątce. Warsztaty prowadzili: Adam Rymarz, trener wokalny, wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Lena Ledoff pianistka i kompozytorka, Przemysław Dąbrowski – aktor i reżyser w Teatrze Nowym w Łodzi, Magdalena Prochasek – łódzka aktorka, członkini grupy O IMPRO!, oraz Bernadetta Kundzicz – charakteryzatorka w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Artyści amatorzy pod okiem fachowców trenowali kunszt aktorski i wokalny. Pracowali nad analizą tekstu, dykcją, impostacją głosu, grą aktorską, interpretacją wierszy, prozy i piosenek.
Projekt pn. Warsztaty wokalno – aktorskie „Zagrajmy razem” dofinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania Turkowska Unia Rozwoju na grant „„Rozwój kompleksowych ofert na rzecz integracji międzypokoleniowej ze szczególnym uwzględnieniem członków rodzin”
W niedzielny wieczór w sali widowiskowej przy komplecie widowni, wyszli na scenę by zaprezentować efekt kilkumiesięcznej pracy. Rozpoczęli od inscenizacji „Pchły Szachrajki” po czym młodzież wykonała dwa utwory z musicalu „My, Psy”. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. W sali kameralnej odbyła się druga część pokazu. Dorośli artyści, przy akompaniamencie pianina i niezawodnej Leny Ledoff, wykonali piosenkę „Sex appeal” Henryka Warsa. No i przyszedł czas na finał. Lena Ledoff przy pianinie, Franciszek Olszewski z gitarą, dorosła część warsztatowiczów przed mikrofonami i przebój Leonarda Coehna „Hallelujah”. Tu nie mogło zabraknąć braw na stojąco. Do dorosłych wokalistów dołączyła młodzież i przebój Coehna na bis wykonują w komplecie. Refren śpiewa już cała sala.
Tak zakończył się projekt, który po warsztatach pod musical „My,Psy” realizowanych w zeszłym roku, był kolejnym krokiem do stworzenia w Dobrej Zawodowego Teatru Amatorskiego. Przemysław Dąbrowski, współtwórca obu projektów, taki właśnie plan zdradza widowni. Jak powiedział, po zamieszkaniu wspólnie z małżonką Leną Ledoff w miejscowości Zagaj, nie chcieli być tylko właścicielami domków rekreacyjnych lecz czynnie włączyć się w budowanie życia kulturalnego na tym terenie. W realizacji pomysłów wsparł ich samorząd gminny, Centrum Kultury, udało się pozyskać środki z samorządu wojewódzkiego, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także z funduszy unijnych.
Prezes Stowarzyszenia „Zagraj” Przemysław Dąbrowski oznajmił, że cała czternastka występująca na scenie może się już uważać za członków Zawodowego Teatru Amatorskiego w Dobrej. Wyraził też przekonanie, że ZTA szybko rozszerzy się o kolejne talenty.
Kolejnym krokiem w tworzeniu teatru w Dobrej będzie przygotowanie i realizacja przedstawienia teatralnego „Opowieść Wigilijna”. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie powierzenia lub wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2021. Na zadanie zabezpieczono również środki w budżecie Centrum Kultury. Premiera ma się odbyć przed Bożym Narodzeniem tego roku.
Jacek Gajewski, dyrektor Centrum Kultury w Dobrej wyraził zadowolenie z faktu, iż Państwo Dąbrowscy na miejsce zamieszkania wybrali właśnie gminę Dobra. Dzięki ich zaangażowaniu i aktywnej współpracy z CK i samorządem kultura w Dobrej nabrała nowego, wyższego wymiaru. Dyrektor zapowiedział remont sali widowiskowej, na który samorząd gminny otrzymał dofinansowanie ze środków samorządu wojewódzkiego w ramach konkursu Kulisy Kultury. Projekt pod nazwą „Poprawa warunków funkcjonowania Centrum Kultury w Dobrej, poprzez remont sali głównej wraz w wymianą instalacji elektrycznej” zakłada obniżenie sufitu na sali widowiskowej, gipsowanie ścian, wymianę instalacji elektrycznej, a przede wszystkim instalację nowych automatycznych kurtyn na scenie.
Inwestycja kosztować będzie ok. 112 tys. złotych z czego połowa to dofinansowanie z UMWW i drugie 50% z budżetu Gminy Dobra. Zakończenie prac remontowych przewidziane jest na koniec listopada i jeśli kolejne lockdowny nie pokrzyżują planów, premiera „Opowieści wigilijnej” odbędzie się już na nowej scenie. Próby ruszają we wrześniu. Podczas prac remontowych odbywać się będą na małej scenie w sali kameralnej.
**************************************************
W warsztatach wokalno-aktorskich „ZAGRAJMY RAZEM” udział wzięli:
Antosik Szymon
Bednarek Urszula
Dziesiątkowska Anna
Gajewska Marysia
Gil Marta
Janas Alfreda
Krawczyk Joanna
Kropidłowska Kornelia
Łakomicka Maja
Łakomicka Monika
Olszewski Franciszek
Orligóra Halina
Witaszczyk Kacper
Zasiadczyk Kazimierz

Dodaj komentarz