You are currently viewing II Gminna Liga Spławikowa DOBRA 2021 – FINAŁ
Od lewej: Zdzisław Szymański, Paweł Kurczoba, Kazimierz Ignaczak, Jan Włodarczyk, Tadeusz Gebler. Bartosz Dzikowski, Marian Piwoński, Jan Sibiński, Oskar Jagieła, Tomasz Dohnke, Marcin Kwiatkowski, Zbigniew Jankiewicz, Tomasz Gil, Jacek Gajewski, Przemysław Filipczak, Norbert Graczyk, Ryszard Kujawiński, Piotr Kujawiński, Jakub Gajewski, Władysław Witkowski, Zbigniew Górski, Marek Gałczyński, Dominik Kurczoba, Eryk Jagieła.

II Gminna Liga Spławikowa DOBRA 2021 – FINAŁ

Zbigniew Górski zwycięzcą II Gminnej Ligi Spławikowej DOBRA 2021.
10 października, w słoneczne, choć zimne niedzielne południe, zakończyła się wędkarska rywalizacja w ramach drugiej Gminnej Ligi Spławikowej DOBRA 2021. W ostatnich, dziesiątych zawodach udział wzięło 20 wędkarzy. Na zakończenie ligi przybył Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dobrej Tomaszem Gilem. Na finałowe podsumowanie ligi przybyli przedstawiciele Zarządu Koła Wędkarskiego PZW nr 19 Turek – Miasto w osobach: V-ce Prezes Zdzisław Szymański, Skarbnik Jan Włodarczyk oraz członek Zarządu ds. sportu Kazimierz Ignaczak.
Zaproszeni zostali również fundatorzy nagród z poszczególnych zawodów. Obecni byli: Jan Nowak, Piotr Kujawiński oraz Maciej Smoliński. O ile podczas pierwszej gminnej ligi zawody kończyły się tylko na podliczeniu punktów to rozgrywki tegoroczne obfitowały w puchary, medale czy innego rodzaju nagrody. Już na drugich zawodach 30 maja rywalizowano o nagrodę Komendanta Gminnego OSP. Ponadto na zawodach całodniowych uczestnicy mogli się wzmocnić daniami z grilla ufundowanymi przez Macieja Smolińskiego, współudziałowca ZM „Smoliński” w Dobrej. Jego firmowych kiełbasek nie zabrakło też na zakończeniu ligi a i dyrektor miejscowej szkoły Marek Milczarek dołączył do darczyńców dbających o wędkarskie podniebienia.
Po ostatnich zawodach, po posiłku przyszedł czas na ogłoszenie końcowych wyników. Zanim Jacek Gajewski, dyrektor Centrum Kultury w Dobrej, organizator ligi, ogłosił zwycięzców, przypomniał zebranym najważniejsze zapisy regulaminu obowiązującego w poprzedniej i tegorocznej edycji. Ważnym i jak się okazało decydującym okazał się zapis: „Na zakończenie ligi sumujemy wagę złowionych ryb ze wszystkich zawodów i dodajemy do punktacji. Uczestnik, który złowił przez cały sezon najwięcej kilogramów ryb dodane będzie miał 24 punkty. Analogicznie kolejni uczestnicy: 20, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2. {…} Na koniec ligi wyłoniony zostanie również rekordzista – zawodnik, który podczas zawodów ligowych złowił największą (najwięcej ważącą) rybę.”
Pierwsze miejsce w Gminnej Lidze Spławikowej DOBRA 2021 zdobył Zbigniew Górski. Zwycięzca zebrał w zawodach 76 punktów co dawało mu dopiero trzecią pozycję lecz w ciągu całego sezonu wyciągnął najwięcej kilogramów ryb (35,11 kg) za co otrzymał dodatkowe 24 punkty. W sumie zebrał ich 100. Drugie miejsce z wynikiem 97 punktów (77+20; 28,06 kg) zajął ubiegłoroczny zwycięzca Marcin Kwiatkowski. Na miejscu trzecim znalazł się Przemysław Filipczak. Zdobył on najwięcej punktów w zawodach lecz suma złowionych ryb pozwoliła na zajęcie dopiero trzeciego miejsca. Filipczak nazbierał 93,5 pkt (77,5 + 16; 27,02 kg).
Nagroda za największą rybę przypadła w tym roku dla wielokrotnie tytułowanego, doświadczonego wędkarza, Ryszarda Kujawińskiego. To on złowił 5 września karpia (1,96kg), który rzeczywiście okazał się królewski.
Finałowe puchary i statuetkę wręczał ich fundator Maciej Smoliński, nagrody zaś burmistrz z przewodniczącym rady.
Wśród darczyńców pojawił się również sąsiadujący ze zbiornikiem społecznik, angażujący się w życie przyrodnicze stawu miejskiego, Paweł Dzikowski. Ufundował pięć desek do skrobania ryb z okolicznościową grafiką o tematyce wędkarskiej. Otrzymali je wyżej wymienieni nagrodzeni oraz najmłodszy wędkarz ligi Bartosz Dzikowski.
Na koniec pozostali uczestnicy ligi otrzymali nagrody pocieszenia. Wędkarskie nagrody ufundowane zostały przez Centrum Kultury w Dobrej.
Podsumowując ligę dyrektor Gajewski podziękował władzom gminy za przychylność w decyzjach budżetowych, związanych z organizowaną ligą oraz szkółką wędkarską, która swoją premierę miała w tym roku. Podziękował sponsorom za wsparcie podczas zawodów i finału. Szczególne podziękowania skierował do uczestników ligi za ich obecność i sportową rywalizację fair play podczas turnieju. Dziesięć kolejek to w sumie ponad sześćdziesiąt godzin wspólnego przebywania, sportowej rywalizacji ale też wymiany doświadczeń i wiedzy wędkarskiej. Organizatora nie było stać na wynajęcie zewnętrznych sędziów. Wszelkie wątpliwości i kwestie sporne rozwiązywane były poprzez wspólne rozmowy z zawodnikami w trakcie lub zaraz po zawodach.
Również Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler pogratulował zwycięzcom, ale też wszystkim uczestnikom ligi za pielęgnowanie ich pasji. Podziękował dyrektorowi CK za zorganizowanie zarówno ligi jaki i szkółki wędkarskiej. Wyraził swoje zadowolenie, że staw miejski dzięki takim działaniom nie jest tylko zbiornikiem wypełnionym wodą ale tętni życiem, że jest okazją do spotkań, koleżeńskiej rywalizacji, w przypadku młodych nauczenia się czegoś nowego a przy tym okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
**********************************
FINAŁOWA DZIESIĄTKA:
1 miejsce: GÓRSKI ZBIGNIEW – 35,11 kg (76+24) 100 pkt
2 miejsce: KWIATKOWSKI MARCIN – 28,06 kg (77+20) 97 pkt
3 miejsce: FILIPCZAK PRZEMYSŁAW – 27,02 kg (77,5+16) 93,5 pkt
4 miejsce: KURCZOBA PAWEŁ – 20,97 kg (40,5+14) 54,5 pkt
5 miejsce: WIELGÓRSKI ANDRZEJ – 18,22 kg (39+12) 51 pkt
6 miejsce: GAJEWSKI JACEK – 17,68 kg (31+10) 41 pkt
7 miejsce: SIBIŃSKI JAN – 16,35 kg (27+8) 35 pkt
8 miejsce: JANKIEWICZ ZBIGNIEW – 13,64 kg (28+6) 34 pkt
9 miejsce: PIWOŃSKI MARIAN – 12,81 kg (27+2) 29 pkt
10 miejsce: KUJAWIŃSKI PIOTR – 13,07 kg (22+4) 26 pkt
**********************************
Składamy serdeczne podziękowania dla fundatorów pucharów, medali i nagród, a są to:
– Jarosław Dulin, Komendant Gminny OSP;
– Jacek Gajewski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej;
– Marek Milczarek, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej;
– Katarzyna i Piotr Kujawińscy, właściciele firmy PPHU „VIGO” w Dobrej;
– Jan Nowak, Prezes Koła Łowieckiego nr 13 „Szarak” w Dobrej;
– Tomasz Gil, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej;
– Karol Kuszczyński, właściciel firmy budowlanej „KAR-BUD”
– Maciej Smoliński, współudziałowiec Zakładu Mięsnego „Smoliński” w Dobrej
– Stefan Graczyk, Prezes OSP w Mikulicach
– Paweł Dzikowski.
Podziękowania należą się również Piotrowi Kujawińskiemu za merytoryczną pomoc oraz pomysł i wykonanie stałych oznaczeń stanowisk wędkarskich co pozwoliło skrócić przygotowania organizacyjne podczas zawodów.
***********************************
STATYSTYKI:
Podczas II ligi złowionych zostało 300,21 kg ryb. Najmniej złowiono podczas pierwszych zawodów 3 maja, było to 16,65 kg. Najwięcej 13 czerwca – 43,18 kg. Ważone najczęściej były karpie, leszcze, karasie, płocie, krąpie, ukleje i wzdręgi. Zdarzały się liny, amury, jazgarze i kiełbie. Ryba przemieszczała się i stanowiska aktywne wiosną pod koniec lata okazywały się bezowocne i na odwrót. Po raz pierwszy zorganizowane zostały zawody całodniowe. Trwały od 8. rano do 16. popołudniu z przerwą na posiłek. W lidze wzięło udział 25 zawodników z czego większość odliczyła się na wszystkich zawodach. Podczas zawodów udział brało od 18 do 23 wędkarzy. Najmłodszy uczestnik ligi to 15-letni Bartek, najstarszy 81- letni Ryszard. Na liście zawodników niestety nie znalazła się ani jedna przedstawicielka płci pięknej. Nie sposób nie wspomnieć o pogodzie, która sprzyjała organizatorom przez cały sezon, podczas wszystkich zawodów.
Oby w sezonie 2022 udało się powtórzyć wynik z tego roku zorganizowania 10 kolejek. Teraz pozostało czekać do wiosny. Jeśli zima szybko odpłynie do Bałtyku i covid nie pokrzyżuje planów to może przyszłoroczna trzecia już liga rozpocznie się jeszcze w kwietniu.

Dodaj komentarz