Zbigniew Górski zwycięzcą II Gminnej Ligi Spławikowej DOBRA 2021.
10 października, w słoneczne, choć zimne niedzielne południe, zakończyła się wędkarska rywalizacja w ramach drugiej Gminnej Ligi Spławikowej DOBRA 2021. W ostatnich, dziesiątych zawodach udział wzięło 20 wędkarzy. Na zakończenie ligi przybył Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dobrej Tomaszem Gilem. Na finałowe podsumowanie ligi przybyli przedstawiciele Zarządu Koła Wędkarskiego PZW nr 19 Turek – Miasto w osobach: V-ce Prezes Zdzisław Szymański, Skarbnik Jan Włodarczyk oraz członek Zarządu ds. sportu Kazimierz Ignaczak.
Zaproszeni zostali również fundatorzy nagród z poszczególnych zawodów. Obecni byli: Jan Nowak, Piotr Kujawiński oraz Maciej Smoliński. O ile podczas pierwszej gminnej ligi zawody kończyły się tylko na podliczeniu punktów to rozgrywki tegoroczne obfitowały w puchary, medale czy innego rodzaju nagrody. Już na drugich zawodach 30 maja rywalizowano o nagrodę Komendanta Gminnego OSP. Ponadto na zawodach całodniowych uczestnicy mogli się wzmocnić daniami z grilla ufundowanymi przez Macieja Smolińskiego, współudziałowca ZM „Smoliński” w Dobrej. Jego firmowych kiełbasek nie zabrakło też na zakończeniu ligi a i dyrektor miejscowej szkoły Marek Milczarek dołączył do darczyńców dbających o wędkarskie podniebienia.
Po ostatnich zawodach, po posiłku przyszedł czas na ogłoszenie końcowych wyników. Zanim Jacek Gajewski, dyrektor Centrum Kultury w Dobrej, organizator ligi, ogłosił zwycięzców, przypomniał zebranym najważniejsze zapisy regulaminu obowiązującego w poprzedniej i tegorocznej edycji. Ważnym i jak się okazało decydującym okazał się zapis: „Na zakończenie ligi sumujemy wagę złowionych ryb ze wszystkich zawodów i dodajemy do punktacji. Uczestnik, który złowił przez cały sezon najwięcej kilogramów ryb dodane będzie miał 24 punkty. Analogicznie kolejni uczestnicy: 20, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2. {…} Na koniec ligi wyłoniony zostanie również rekordzista – zawodnik, który podczas zawodów ligowych złowił największą (najwięcej ważącą) rybę.”
Pierwsze miejsce w Gminnej Lidze Spławikowej DOBRA 2021 zdobył Zbigniew Górski. Zwycięzca zebrał w zawodach 76 punktów co dawało mu dopiero trzecią pozycję lecz w ciągu całego sezonu wyciągnął najwięcej kilogramów ryb (35,11 kg) za co otrzymał dodatkowe 24 punkty. W sumie zebrał ich 100. Drugie miejsce z wynikiem 97 punktów (77+20; 28,06 kg) zajął ubiegłoroczny zwycięzca Marcin Kwiatkowski. Na miejscu trzecim znalazł się Przemysław Filipczak. Zdobył on najwięcej punktów w zawodach lecz suma złowionych ryb pozwoliła na zajęcie dopiero trzeciego miejsca. Filipczak nazbierał 93,5 pkt (77,5 + 16; 27,02 kg).
Nagroda za największą rybę przypadła w tym roku dla wielokrotnie tytułowanego, doświadczonego wędkarza, Ryszarda Kujawińskiego. To on złowił 5 września karpia (1,96kg), który rzeczywiście okazał się królewski.
Finałowe puchary i statuetkę wręczał ich fundator Maciej Smoliński, nagrody zaś burmistrz z przewodniczącym rady.
Wśród darczyńców pojawił się również sąsiadujący ze zbiornikiem społecznik, angażujący się w życie przyrodnicze stawu miejskiego, Paweł Dzikowski. Ufundował pięć desek do skrobania ryb z okolicznościową grafiką o tematyce wędkarskiej. Otrzymali je wyżej wymienieni nagrodzeni oraz najmłodszy wędkarz ligi Bartosz Dzikowski.
Na koniec pozostali uczestnicy ligi otrzymali nagrody pocieszenia. Wędkarskie nagrody ufundowane zostały przez Centrum Kultury w Dobrej.
Podsumowując ligę dyrektor Gajewski podziękował władzom gminy za przychylność w decyzjach budżetowych, związanych z organizowaną ligą oraz szkółką wędkarską, która swoją premierę miała w tym roku. Podziękował sponsorom za wsparcie podczas zawodów i finału. Szczególne podziękowania skierował do uczestników ligi za ich obecność i sportową rywalizację fair play podczas turnieju. Dziesięć kolejek to w sumie ponad sześćdziesiąt godzin wspólnego przebywania, sportowej rywalizacji ale też wymiany doświadczeń i wiedzy wędkarskiej. Organizatora nie było stać na wynajęcie zewnętrznych sędziów. Wszelkie wątpliwości i kwestie sporne rozwiązywane były poprzez wspólne rozmowy z zawodnikami w trakcie lub zaraz po zawodach.
Również Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler pogratulował zwycięzcom, ale też wszystkim uczestnikom ligi za pielęgnowanie ich pasji. Podziękował dyrektorowi CK za zorganizowanie zarówno ligi jaki i szkółki wędkarskiej. Wyraził swoje zadowolenie, że staw miejski dzięki takim działaniom nie jest tylko zbiornikiem wypełnionym wodą ale tętni życiem, że jest okazją do spotkań, koleżeńskiej rywalizacji, w przypadku młodych nauczenia się czegoś nowego a przy tym okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
**********************************
FINAŁOWA DZIESIĄTKA:
1 miejsce: GÓRSKI ZBIGNIEW – 35,11 kg (76+24) 100 pkt
2 miejsce: KWIATKOWSKI MARCIN – 28,06 kg (77+20) 97 pkt
3 miejsce: FILIPCZAK PRZEMYSŁAW – 27,02 kg (77,5+16) 93,5 pkt
4 miejsce: KURCZOBA PAWEŁ – 20,97 kg (40,5+14) 54,5 pkt
5 miejsce: WIELGÓRSKI ANDRZEJ – 18,22 kg (39+12) 51 pkt
6 miejsce: GAJEWSKI JACEK – 17,68 kg (31+10) 41 pkt
7 miejsce: SIBIŃSKI JAN – 16,35 kg (27+8) 35 pkt
8 miejsce: JANKIEWICZ ZBIGNIEW – 13,64 kg (28+6) 34 pkt
9 miejsce: PIWOŃSKI MARIAN – 12,81 kg (27+2) 29 pkt
10 miejsce: KUJAWIŃSKI PIOTR – 13,07 kg (22+4) 26 pkt
**********************************
Składamy serdeczne podziękowania dla fundatorów pucharów, medali i nagród, a są to:
– Jarosław Dulin, Komendant Gminny OSP;
– Jacek Gajewski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej;
– Marek Milczarek, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej;
– Katarzyna i Piotr Kujawińscy, właściciele firmy PPHU „VIGO” w Dobrej;
– Jan Nowak, Prezes Koła Łowieckiego nr 13 „Szarak” w Dobrej;
– Tomasz Gil, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej;
– Karol Kuszczyński, właściciel firmy budowlanej „KAR-BUD”
– Maciej Smoliński, współudziałowiec Zakładu Mięsnego „Smoliński” w Dobrej
– Stefan Graczyk, Prezes OSP w Mikulicach
– Paweł Dzikowski.
Podziękowania należą się również Piotrowi Kujawińskiemu za merytoryczną pomoc oraz pomysł i wykonanie stałych oznaczeń stanowisk wędkarskich co pozwoliło skrócić przygotowania organizacyjne podczas zawodów.
***********************************
STATYSTYKI:
Podczas II ligi złowionych zostało 300,21 kg ryb. Najmniej złowiono podczas pierwszych zawodów 3 maja, było to 16,65 kg. Najwięcej 13 czerwca – 43,18 kg. Ważone najczęściej były karpie, leszcze, karasie, płocie, krąpie, ukleje i wzdręgi. Zdarzały się liny, amury, jazgarze i kiełbie. Ryba przemieszczała się i stanowiska aktywne wiosną pod koniec lata okazywały się bezowocne i na odwrót. Po raz pierwszy zorganizowane zostały zawody całodniowe. Trwały od 8. rano do 16. popołudniu z przerwą na posiłek. W lidze wzięło udział 25 zawodników z czego większość odliczyła się na wszystkich zawodach. Podczas zawodów udział brało od 18 do 23 wędkarzy. Najmłodszy uczestnik ligi to 15-letni Bartek, najstarszy 81- letni Ryszard. Na liście zawodników niestety nie znalazła się ani jedna przedstawicielka płci pięknej. Nie sposób nie wspomnieć o pogodzie, która sprzyjała organizatorom przez cały sezon, podczas wszystkich zawodów.
Oby w sezonie 2022 udało się powtórzyć wynik z tego roku zorganizowania 10 kolejek. Teraz pozostało czekać do wiosny. Jeśli zima szybko odpłynie do Bałtyku i covid nie pokrzyżuje planów to może przyszłoroczna trzecia już liga rozpocznie się jeszcze w kwietniu.