You are currently viewing „Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z ludźmi”,  czyli nowa część Centrum Kultury oddana do użytku

„Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z ludźmi”, czyli nowa część Centrum Kultury oddana do użytku

Nowoczesna, kameralna, estetyczna i posiadająca odpowiedni klimat. Taka właśnie jest nowa część Centrum Kultury w Dobrej, która we wtorek, 14 stycznia oficjalnie przekazana została do użytku. Tego dnia symboliczna wstęga została przecięta, czego dokonali wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej Tomasz Gil oraz dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski.

W ciągu 30 lat historii zorganizowaliśmy mnóstwo wydarzeń kulturalno- rozrywkowych, patriotycznych, konkursów, przeglądów
i spotkań. Nasza działalność to głównie amatorski ruch artystyczny. Przy ośrodku działa również Orkiestra Dobra- Żeronice, dwa zespoły seniorów Serenada i AleBabki, Społeczne Ognisko Muzyczne, formacje taneczne, koło plastyczne, rytmiczne i wokalne. Poza tym jest również nauka języków obcych –
opowiadał z pasją o działalności Centrum Kultury w Dobrej dyrektor Jacek Gajewski.

Aby wszystko mogło sprawnie funkcjonować potrzebne jest miejsce, w którym można się rozwijać i do którego chce się wracać.

-Po tylu latach oczekiwań dzięki dofinansowaniu z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich można było przebudować, wyposażyć
i rozbudować klatkę schodową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych i przestrzeń. Sala nie jest duża, ale to też jest jej atut. Mamy już pewne pomysły, które chcielibyśmy w tej kameralnej scenerii realizować –
mówił dyrektor Centrum Kultury.

Jacek Gajewski pokrótce przedstawił historię budynku, który niegdyś służył społeczności jako strażnica OSP. Drzwi otwarte były dla każdego, a społeczeństwo integrowało się z wielką chęcią.

-Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z ludźmi, ale jeśli są narzędzia i warunki które pomagają w tej materii to na pewno są większe możliwości i jest łatwiej – mówił dyrektor Centrum Kultury.

Wreszcie nadeszła długo wyczekiwana chwila. Uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie stało się symbolicznym i ostatecznym symbolem wieńczącym dzieło.

-Przez 25 lat pomieszczenia były w stanie surowym. Naprawiono rozchodzące się mury, co spowodowane było brakiem wieńca, założono dach i zastąpiono eternit blachą. Podwieszono i ocieplono sufit. Reszta czekała na lepszy czas. Ten czas nadszedł i wykorzystany został prawidłowo. Bo tak, jak kultura wypełnia określoną przestrzeń tak przestrzeń jest potrzebna do rozwoju kultury- mówił Jacek Gajewski.

Rozbudowa możliwa była dzięki programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich z zadania pod nazwą „Rozbudowa i wyposażenie Centrum Kultury w Dobrej celem adaptacji pomieszczeń na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej”. Kwota o jaką wnioskowano w Urzędzie Marszałkowskim to 866 tys. 421 zł. Pozyskane z niniejszego źródła pieniądze to prawie 500 tys. zł. Po przetargu suma, którą wydatkowano na zadanie wyniosła 793 tys. 553 zł. Podczas prac dobudowano klatkę schodową, wyremontowano pomieszczenia, toalety i korytarze. Wszystko zostało rozbudowane i przebudowane za kwotę 683 983,00 zł. Elementem projektu było także wyposażenie czyli stoły, krzesła, scena, oświetlenie i nagłośnienie. To opiewało na sumę około 110 tys. zł.

Warto pamiętać, patrząc na część tego projektu, by zwrócić szczególną uwagę na to, że te środki w ramach programu obszarów wiejskich, środki pochodzące z Unii Europejskiej zmieniają naszą rzeczywistość w wielu miejscach na mapie Wielkopolski, również na terenie gminy Dobra – mówił wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, życząc między innymi burmistrzowi dalszych skutecznych działań w pozyskiwaniu środków finansowych.

Gratulacje oraz powodzenia w realizacji założeń życzyli Jackowi Gajewskiemu dyrektorzy ośrodków kultury z terenu powiatu tureckiego oraz samorządowcy z gminy Dobra.

Na zakończenie wydarzenia na nowej scenie wystąpiły uczennice ze szkoły w Dobrej. Niespodzianką był natomiast przepiękny koncert w wykonaniu pianistki i kompozytorki Leny Ledoff.

Dodaj komentarz