You are currently viewing „Kulisy kultury” w Centrum Kultury

„Kulisy kultury” w Centrum Kultury

Centrum Kultury w Dobrej to samorządowa instytucja kultury Gminy Dobra, małej, miejsko-wiejskiej gminy położonej na wschodnim krańcu Wielkopolski. Gmina Dobra w kwietniu 2021 roku złożyła wniosek w ramach programu „Kulisy kultury” na zadanie „Poprawa warunków funkcjonowania Centrum Kultury w Dobrej poprzez remont sali głównej wraz z wymianą instalacji elektrycznej”.
28 maja ogłoszono wyniki naboru, wśród szczęśliwców na 26 miejscu znalazła się Dobra. W ramach zadania wymieniona została instalacja elektryczna, obniżono i zabudowano mało estetyczny sufit, ściany wyrównano gładzią gipsową lecz przede wszystkim wymieniono stare kurtyny i wykładzinę na scenie. Pojawiły się nowe kulisy, horyzont i sterowana bezprzewodowo główna kurtyna sceniczna. 

Zadanie idealnie zbiegło się z realizowanym równolegle w Centrum Kultury projektem pn. „Przygotowanie i realizacja przedstawienia teatralnego „Opowieść Wigilijna””. Ten projekt otrzymał dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie powierzenia lub wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2021. Zadanie to realizowało Stowarzyszenie „Zagraj” w partnerstwie z Centrum Kultury w Dobrej. 

Pierwsze próby do spektaklu trwały zastępczo w sąsiednich pomieszczeniach CK tymczasem na sali widowiskowej trwał remont. Lecz już od grudnia uczestnicy projektu mogli pracować na nowej scenie wczuwając się w klimat prawdziwego teatru. 

W projekt zaangażowanych było 20 aktorów amatorów z Dobrej i Turku. Byli to głównie uczestnicy wcześniejszych warsztatów wokalno –  aktorskich organizowanych w CK oraz w MDKu Turek. W spektaklu pojawili się też instrumentaliści z orkiestry dętej Dobra – Żeronice. Szczególnego charakteru dodała główna rola, którą zgodził się zagrać Sławomir Sulej. Wybitny aktor Teatru Nowego w Łodzi, szerokiej publiczności znany głównie z produkcji telewizyjnych Kudłatego w „Kilerze”, czy Małpy z „Poranka kojota”. Sztuka odbyła się na nowo wyremontowanej scenie i sali widowiskowej. Część rekwizytów do spektaklu wypożyczono z Teatru Nowego w Łodzi, zaś charakteryzacją aktorów zajęła się Bernadetta Kundzicz, profesjonalna łódzka charakteryzatorka. 

19 grudnia odbyła się pierwsza premiera Teatru Centrum Kultury w Dobrej. Dla miasteczka było to nie lada wydarzenie. Przy pełnej widowni, mieszkańcy gminy i powiatu mieli okazję obejrzeć premierę spektaklu „Opowieść wigilijna” wyreżyserowanego przez Przemysława  Dąbrowskiego na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Sztuka trwająca ok 45 minut przyjęta została owacją na stojąco. Nie szczędzono gratulacji i podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. W imieniu zebranych na widowni swoje wyrazy uznania wyraził Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler dziękując twórcom projektu i aktorom.

Burmistrz Gebler, prezes Stowarzyszenia „Zagraj” Przemysław Dąbrowski oraz dyrektor CK Jacek Gajewski podkreślali w swoich wypowiedziach, iż sztuka nie miałaby takiego wymiaru gdyby nie zaangażowanie finansowe kilku instytucji, w tym tak ważne dla małych gmin i miasteczek wsparcie, jakie dają środki i możliwości ich pozyskania w konkursach ogłaszanych, tak jak w tym wypadku przez samorząd wojewódzki.
Widzowie opuszczając dobrski ośrodek kultury nie szczędzili komentarzy, iż poczuli się przez tę godzinę jak w prawdziwym teatrze, na co złożyły się niewątpliwie świetnie przygotowana przez profesjonalistów gra aktorów, ale też klimat jaki nabrała nowo wyremontowana sala widowiskowa
i scena. Wyraz temu dały również media lokalne w swoich popremierowych recenzjach.


 „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” 

Reżyseria Przemysław Dąbrowski, adaptacja Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski, video Jacek Gajewski, charakteryzacja Bernadetta Kundzicz, opracowanie muzyczne Lena Ledoff, przygotowanie wokalne Adam Rymarz, realizacja nagrania „Przybieżeli do Betlejem” Przemysław Kuczyński, asystent reżysera Michał Kruk.
Spektakl można oglądać na kanale YouTube, link: https://youtu.be/hHJmC48oH6M 

Dodaj komentarz