You are currently viewing Pożegnaliśmy śp. Eugeniusza Grzelaka

Pożegnaliśmy śp. Eugeniusza Grzelaka

W poniedziałek 23 maja 2022 roku o godz. 7.20 odszedł na wieczny spoczynek wieloletni instruktor Centrum Kultury w Dobrej, instruktor zespołu śpiewaczego  Serenada, dyrygent orkiestry dętej Dobra-Żeronice.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 maja o godz. 11.30 na cmentarzu komunalnym w Słodkowie. Mszę św. odprawili w koncelebrze ks. prałat Marek Kasik, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Turku oraz Powiatowy Kapelan OSP ks. Antoni Janicki. 

Zmarły pożegnany został przez najbliższą rodzinę oraz tłumy kolegów i koleżanek, uczniów, przedstawicieli wielu organizacji i instytucji. W ostatniej drodze, oprócz najbliższej rodziny, druha Grzelaka żegnali strażacy z wielu jednostek powiatu, muzycy z orkiestr strażackich, koledzy i koleżanki, samorządowcy, przedstawiciele szkół, organizacji oraz byli wychowankowie. Liturgię Mszy św. uświetnił chór nauczycielski z Turku, którego członkiem też był śp. Eugeniusz  zaś w ostatnią drogę zmarłego  odprowadził korowód na czele z orkiestrą dętą złożoną z 55 instrumentalistów, członków orkiestr, z którymi pracował lub współpracował. 

„Jesteśmy tutaj, żeby Bogu za jego życie, za to wszystko, co czynił podziękować. Nie ma odpowiednich słów, które by to wszystko wyraziły, ale jesteśmy na Mszy świętej, która sama w sobie jest dziękczynieniem. Żeby Bogu podziękować, że dał nam takiego człowieka, z którego talentu i dobra mogliśmy czerpać” – tymi słowy żegnał zmarłego, prowadzący liturgię ksiądz proboszcz Marek Kasik.

W imieniu dobrskiego domu kultury oraz koleżanek i kolegów z orkiestry, zmarłego pożegnał dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski – 

„Śp. Eugeniuszu: dyrygencie, wychowawco, nauczycielu a przede wszystkim miłośniku muzyki.
W biblijnej księdze Kaznodziei czytamy:
„Wszystko ma swój czas. I każde dzieło ma swój czas. Jest czas urodzin i czas śmierci”.
Tę smutną refleksję przyszło nam dziś rozważać nad Twoim grobem. Śmierć wyrwała Cię z szeregu braci strażackiej, z której składa się nasza orkiestra, orkiestra, którą tworzyłeś.

Śp. Eugeniusz w 1991 roku zaproponował by połączyć orkiestry z Dobrej i Żeronic. Podjął się również niełatwej pracy kapelmistrza nowopowstałej orkiestry dętej Dobra-Żeronice, od teraz działającej przy dobrskim domu kultury. Przez 30 wspólnych lat spędziliśmy mnóstwo pięknych chwil. Czwartkowe próby, przeglądy orkiestr (najmilej wspominane te w Świnicach Warckich), konkursy instrumentalistów, wycieczki, koncerty, spotkania wigilijne, bale orkiestry – to tylko część wydarzeń z naszego orkiestrowego kalendarza – wszędzie tam byłeś.
Twoja ogromna efektywna praca wytworzyła szczególną, dobrą atmosferę, dzięki której rozbudziło się zainteresowanie osób dorosłych, młodzieży i dzieci.
Od młodych lat dzieliłeś się swoimi muzycznymi umiejętnościami i talentem ze wszystkimi grupami wiekowymi działającymi przy Centrum Kultury w Dobrej. Uczyłeś gry na instrumentach dzieci i młodzież. Od założenia w 1993 roku, przez 12 lat prowadziłeś zespół śpiewaczy SERENADA. Dopóki siły Ci pozwalały, nawet już przy podupadłym zdrowiu, przewodniczyłeś naszej orkiestrze. Trwało to 30 lat. Wiele wspólnego czasu spędziliśmy na planowaniu naszych działań, których szczególnym zadaniem było doskonalenie i utrwalanie warsztatu muzycznego oraz Twoja troska o dalszą kontynuację działalności orkiestry, szczególnie poprzez pozyskiwanie dzieci i młodzieży.
Wszystkie nasze wspólne zamiary i plany przerwała Twoja nagła śmierć.
„Życie, to jest biała karta, czym ją zapiszesz, tyle jest warta”
Ty swoją kartę zapisałeś jak najpiękniej. Zawsze postępowałeś według maksymy: „Nigdy nie jest za dużo być człowiekiem dla drugiego człowieka”
Zapamiętamy Cię jako wspaniałego przyjaciela, przewodnika, nauczyciela, wychowawcę. Utalentowanego, pełnego pasji muzyka. Jako oddanego „Człowieka orkiestrę”, który nie szczędził sił i czasu dla innych. Dzięki takiej osobowości zaskarbiłeś sobie ogólny szacunek, podziw i uznanie w naszej społeczności lokalnej.
Drogi MAESTRO – dziękujemy, że byłeś z nami. Żegnamy Cię z ciężkim sercem, w poczuciu niepowetowanej straty. Wiemy, że tę lukę będzie trudno wypełnić, jednak doskonała atmosfera w Twojej rodzinie, rodzinie muzyków, spowodowała, że Twój syn Mariusz kilka miesięcy temu, bez wahania zdecydował, że zastąpi Cię w prowadzeniu naszej orkiestry twierdząc, że decyzja ta najbardziej ucieszy Ciebie.
Śp. Gieniu! Z wielkim bólem i żalem żegnam Cię w imieniu całej społeczności lokalnej Gminy Dobra a szczególnie mieszkańców Twojej rodzinnej miejscowości – Żeronic. Żegnam Cię w imieniu burmistrzów Dobrej i dyrektorów domu kultury, z którymi miałeś okazję współpracować. W imieniu pracowników i instruktorów Centrum Kultury w Dobrej wraz z zespołem Serenada a szczególnie w imieniu koleżanek i kolegów naszej orkiestry dętej, którzy są tutaj dzisiaj, grają – lecz już bez Ciebie. Jeszcze nie tak dawno gdy rozmawialiśmy przez telefon powiedziałeś, że jak tylko nabierzesz sił to przyjedziesz odwiedzić nas na próbę orkiestry, niestety stało się inaczej – to my, w tym smutnym dniu przyjechaliśmy do Ciebie.
Łączymy się dziś w bólu z Twoją najbliższą rodziną. Pan Bóg powołał Cię do wieczności, a nam pozostaje modlitwa i wiara, że „nie żyjemy, aby umierać, ale umieramy, żeby żyć wiecznie”
Ufamy, że dołączyłeś do rajskiej orkiestry Aniołów. Spoczywaj w pokoju!”

śp. Eugeniusz Grzelak 30 listopada br. skończyłby 75 lat.

 

Dodaj komentarz