You are currently viewing Pierwsza premiera teatru w Dobrej

Pierwsza premiera teatru w Dobrej

Mamy to! Pierwsza w pełni tego słowa znaczeniu sztuka na deskach Zawodowego Teatru Amatorskiego Centrum Kultury w Dobrej za nami. 19 grudnia, przy pełnej widowni, mieszkańcy gminy i powiatu mieli okazję obejrzeć premierę spektaklu „Opowieść wigilijna” wyreżyserowanego przez Przemysława Dąbrowskiego na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. 

W trwające od kilku miesięcy próby zaangażowanych było 20 aktorów amatorów z Dobrej i Turku. Byli to głównie uczestnicy wcześniejszych warsztatów wokalno – aktorskich organizowanych w CK oraz w MDKu Turek. W spektaklu pojawili się też instrumentaliści z orkiestry dętej Dobra – Żeronice. Szczególnego charakteru dodała główna postać, którą zgodził się zagrać Sławomir Sulej. Wybitny aktor Teatru Nowego w Łodzi, szerokiej publiczności znany głównie z produkcji telewizyjnych Kudłatego w „Kilerze”, czy Małpy z „Poranka kojota”. Sztuka odbyła się na nowo wyremontowanej scenie i sali widowiskowej. Inwestycja doszła do skutku dzięki dofinansowaniu samorządu województwa wielkopolskiego oraz gminy Dobra. Środki z programu „Kulisy kultury” i samorządu gminnego pozwoliły wymienić instalację elektryczną, obniżyć i zabudować mało estetyczny sufit, wygipsować ściany a przede wszystkim wymienić stare kurtyny i wykładzinę na scenie. Pojawiła się sterowana bezprzewodowo główna kurtyna sceniczna. W „Opowieści wigilijnej” ze względu na ograniczenia jakie niesie za sobą nieduża scena i jej zaplecze, postanowiono wykorzystać możliwości jakie daje technika. Dlatego dwie sceny zostały wcześniej nagrane i wyświetlone na umieszczonym nad sceną ekranie. Jest tu okazja by podziękować za udostępnienie do nagrania swojego mieszkania przez Panią Celinę Gil a także tzw. leśniczówki do sceny w plenerze przez Pana Mariana Czupryńskiego. Część rekwizytów do spektaklu wypożyczono z Teatru Nowego w Łodzi, zaś charakteryzacją aktorów zajęła się Bernadetta Kundzicz, profesjonalna charakteryzatorka z Łodzi. 

Sztuka trwająca ok 45 minut przyjęta została owacją na stojąco. Nie szczędzono gratulacji i podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. W imieniu wszystkich zebranych na widowni swoje wyrazy uznania wyraził Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler dziękując twórcom projektu i aktorom. Pojawiły się kwiaty i mnóstwo selfie, oczywiście najwięcej tych w towarzystwie niesamowitego Sławomira Suleja, który swoją osobowością zyskał wielu fanów i przyjaciół. 

Podsumowując, przy pracach do spektaklu wzięło udział 25 aktorów i 6 osób zawodowo związanych z teatrem, filmem lub sceną muzyczną.

Projekt: Przygotowanie i wystawienie przedstawienia teatralnego „Opowieść wigilijna” współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Centrum Kultury w Dobrej i Stowarzyszenie „Zagraj” w Zagaju.

Dyrektor Gajewski wyraził nadzieję, że sztukę uda się wystawić jeszcze raz w okolicach 22 stycznia 2022 roku. 

Dla zainteresowanych spektakl można obejrzeć już w Sylwestra na kanale YouTube.

„Opowieść wigilijna” 

Reżyseria Przemysław Dąbrowski, adaptacja Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski, video Jacek Gajewski, charakteryzacja Bernadetta Kundzicz, opracowanie muzyczne Lena Ledoff, przygotowanie wokalne Adam Rymarz, realizacja nagrania „Przybieżeli do Betlejem” Przemysław Kuczyński, asystent reżysera Michał Kruk.

Dodaj komentarz